Get Adobe Flash player

 

Ubranie stanowi jedno z podstawowych zagadnień survivalu. Umiejętność właściwego dobierania stroju do pogody przydaje się każdemu, nie tylko podczas wypraw w nieznane.

Ubranie jest pierwszą linią obrony przed żywiołami czyhającymi na nas w dziczy. Wielu ludzi twierdzi, że nigdy nie ma złej pogody tylko niewłaściwy ubiór.

736

Główną zasadą właściwego ubioru jest warstwowość, ponieważ pomiędzy warstwami gromadzi się powietrze, które podgrzewane przez ciało świetnie izoluje.

Ta zasada jest ważna zwłaszcza w zimnym klimacie.

Wyróżniany wiele rodzajów ubrań:

- bielizna termoaktywna - usuwa pot na zewnątrz, który dzięki temu nas nie ochładza, warto jednak pamiętać, że bielizny termoaktywnej nie należy nosić latem, ponieważ przy wysokiej temperaturze nie spełnia ona swojego zadania, a przylegając ściśle do ciała tylko potęguje uczucie gorąca.

- koszula - jest uniwersalnym ubraniem na różne pogody, może stanowić warstwę cieplną lub chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i owadami, dobrze gdy jest z wytrzymałego materiału.

- spodnie - mamy ogromny wybór spodni, spodnie przede wszystkim powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe i elastyczne, dobrze, gdy posiadają wzmocnienia z materiału rip-stop.

Oczywiście zależnie od klimatu i pory roku możemy potrzebować spodni ocieplanych lub wodoodpornych.

542

- bluza lub polar - stosownie do wymogów otoczenia możeny wybrać różne rodzaje materiału oraz krój stroju i zdecydować czy ma to być golf, bluza z kapturem czy rozpinana.

 

- kurtka - przeciwwiatrowa, przeciwdeszczowa, puchowa czy sztormiak, wszystkie kurtki stanowią naszą odzież zwierzchnią, muszą być bardzo wytrzymałe, oddychające i starannie wykonane przez renomowaną firmę, która zapewni nam suchość i ciepło co może bezpośrednio zadecydować o naszym przetrwaniu.

- buty - głównym zadaniem naszych butów jest zachowanie stóp w cieple i suchości, dobre buty trekkingowe powinny usztywniać kostkę, najlepsze pod tym względem są buty taktyczne. Czasem jednak możemy potrzebować innego rozwiązania np. butów aqua, które szybko schną i nie rozkleją się po wejściu do wody. Pamiętajmy, że nasze nogi mogą stać się naszą jedyną szansą na przetrwanie, dlatego dbajmy o nie.
Ważną zasadą survivalu jest także aby przeciwnie do wojska nie ubierać się kamuflująco ale w jaskrawe barwy co znacznie ułatwia zauważenie nas przez służby ratunkowe.