Get Adobe Flash player

 

Spróbujmy wyobrazić sobie sytuację, w której gdzieś poza cywilizacją znajdziemy się nieoczekiwanie obok leżącego na ziemi człowieka. 
Największą sztuką jest wtedy umiejętmość zachowania sprawnego reagowania. Nawet posiadając dużą wiedzę medyczną, często największym problemem dla nas staje się stres, który uniemożliwia nam wykonanie nawet oczywistych działań. Gdy nie możesz liczyć na pomoc karetki, musisz podejmować właściwe decyzje i musisz robić to szybko, a jednocześnie mądrze, jest to naprawdę wielka sztuka, która nie przychodzi łatwo. Podjęcie właściwych decyzji ułatwi ocena pacjenta, to ona stanowi podstawy naszego działania.

Choroby i uszkodzenia mechaniczne ciała są niestety nieodłączną częścią życia. Nie oznacza to jednak, że mamy zamknąć się w domu i nie wychodzić z niego z obawy przed wypadkiem.

Oczywiście powinniśmy być uważni i ostrożni, ale czasem nawet to nie jest w stanie zapewnić nam dostatecznego bezpieczeństwa, jednak zwiększy je znacznie.

Wiem o tym najlepiej uprawiając survival.

Powinniśmy zatem zawsze mieć przy sobie choć małą apteczkę turystyczną. Jest nam powszechnie znane bardzo wiele rodzajów apteczek. Różnią się wielkością, wyposażeniem i przeznaczeniem. Wiemy, że ani w apteczce samochodowaj ani w jachtowej nie mogą znajdować się żadne leki, ponieważ w sytuacji zagrożenia i napięcia oraz stresu możemy niewłaściwie zastosować lekarstwa czym jeszcze bardziej zaszkodzimy poszkodowanemu.

Zwykle jest jednak tak, że gdy wyjeżdżamy na wczasy z rodziną, gdzie często są małe dzieci musimy mieć ze sobą podstawowe lekarstwa. Warto wtedy oddzielić je od apteczki "pierwszej pomocy" wkładając do dodatkowej torebki lub innej różniącej się znacznie wielkością lub kolorem apteczki, aby ich nie mylić.

Celem pierwszej pomocy jest szybkie i pewne zabezpieczenie poszkodowanego do czasu pojawienia się personelu medycznego...

Każdy człowiek powinien posiadać podstawowe informacje na temat pierwszej pomocy.

Możemy je zdobyć na wielu kursach oraz w szkołach i na pokazach. Mając okazję do nauki podstawowej pierwszej pomocy nie należy odmawiać, zwłaszcza, że takie informacje zazwyczaj nic nie kosztują, a zajęcia są prowadzone w ciekawy sposób, aby zachęcić ludzi do działania.

 
 
Zapraszam także do obejrzenia materiału filmowego:
https://www.youtube.com/watch?v=PF0QZ4wtoJw - Zawartość apteczki pierwszej pomocy.