Get Adobe Flash player

 

Organizuję wyprawy i szkolenia z podstaw survivalu dla dzieci i młodzieży.

Kilka razy w roku staram się organizować jednodniową wyprawę o charakterze survivalowo-militarnym dla moich kolegów, znajomych i wszystkich chętnych aby przekazać im część swojej wiedzy oraz pokazać jak przyjemne jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Praktykuję także wyjazdy kilkudniowe o charakterze integracyjnym, głównie dla członków grup, w których działam, ale też dla wszystkich chętnych.

5334153818192021

 

Sam lub z towarzyszami zwiedziłem już naprawdę sporą część Polski i jestem zdania, że nawet w naszym kraju o klimacie umiarkowanym znajduje się wiele naprawdę ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Ludzie którzy nie widzą nic poza zakupami, samochodami, komputerem i wielkimi miastami z licznymi wygodami nie zdają sobie sprawy z tego co tracą ;)

568133022232425

 
Nie mam tu na myśli wyłącznie bagien lub innych miejsc gdzie aby bezpiecznie się przemieszczać należy poznać podstawowe zagadnienia survivalu ale także zwyczajne spacery po plaży lub lesie zapewniające dotlenienie naszego umysłu. Takie spacery przynoszą ze sobą wielkie zalety nie tylko dla zdrowia ale i dla psychiki, ponieważ na łonie przyrody można oderwać się choć na chwilę od codziennych problemów i zwolnić tępo życia.
3649507
 

Wróćmy jednak do zagadnienia survivalu.

Gdy organizuję wyprawę zawsze dokładnie zastanawiam się nad terenem jaki wybiorę, nad czasem jaki należy poświęcić na pokonanie dystansu oraz nad atrakcjami i wyzwaniami jakie postawi przede mną w danym miejscu natura. Ważnym aspektem jest pogoda, przed wyruszeniem należy sprawdzić co czeka nas następnego dnia i dostosować ubranie do warunków atmosferycznych.

31351032

 

Swoje wyprawy mogę podzielić na jednodniowe i kilkudniowe, na letnie, jesienne, zimowe i wiosenne oraz sklasyfikować je pod względem długości trasy (długa - kilkadziesiąt kilometrów i krótka - kilkanaście kilometrów), a także pod względem rodzaju terenu np. bagna, rzeki, jeziora, tereny piaskowe, wspinaczkowe, lasy, pola czy gęste zarośla.

 

12114814

 

Co robimy na wyprawach ?

Dbam o to, aby każda wyprawa była inna i wnosiła ze sobą nowe doświadczenia. 

Zależnie od odległości jaką mamy do pokonania, rodzaju terenu i czasu jakim dysponujemy należy za każdym razem wybrać najbardziej priorytetowe zadania.

Jednym razem będzie chodziło nam o spędzenie prawie całego dnia przy ognisku z kiełbaskami i pokonaniu ledwie kilku kilometrów, a innym razem będziemy pokonywać przez cały dzień bagna, rzeki i inne przeszkony nie mając czasu na postoje.

Wszystko zależy od wyboru priorytetów przez moich podopiecznych, ja się dostosowuję ponieważ to dla nich organizuję daną wyprawę. Jeśli chodzi o zagadnienia survivalowe to jestem wieloletnim samoukiem, postadam natomiast ukończony kurs wychowawcy wolnego wypoczynku dzieci i młodzieży.

5557516

 

Temat wyprawy:

Nigdy nie jest tak, że narzucam wyprawę w jedno konkretne miejsce i oczekuję akceptacji. Zawsze najpierw rozmawiam z potencjalnymi chętnymi i zastanawiam się jak najlepiej spełnić ich oczekiwania oraz zaspokoić ciekawość. Bywa, że skupiamy się tylko na nauce budowy schronienia oraz rozpalania ognia ale czasem wyruszamy w nieznane i szukamy przygody. Gdy już rozważę wszystkie "za i przeciw" wybieram najlepszą trasę, która zazwyczaj wszystkim odpowiada.

3794751

 

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć kilka słów bezpośrednio o sobie:

Swoją przygodę z survivalem rozpocząłem w gimnazjum kiedy to razem z kolegą zaczęliśmy po lekcjach chodzić nad rzeczkę niedaleko naszej szkoły.

Stopniowo, jeszcze jako dziecko zgłębiałem  wiedzę na ten temat. Pamiętam swoją pierwszą wyprawę...

Także razem z tym samym kolegą ze szkoły poszliśmy kiedyś do wielkiej żwirowni niedaleko naszego miasta. Była wtedy już opuszczona, ale jeszcze nie tak zarośnięta jak w tej chwili.

Jej prawie pionowe, piaszczyste osuwiska zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Od tamtej chwili codziennie zdobywam coraz większą wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie sztuki przetrwania oraz gromadzę profesjonalny sprzęt. Z dumą mogę powiedzieć, że czuje się coraz pewniej w tej dziedzinie i chcę się tą wiedzą dzielić z innymi.

Survival daje mi zapomnieć o "szarej rzeczywistości" by skupić myśli tylko na tym gdzie postawić stopę...

33176521234394041424344454628292627

 
Dobre planowanie i przygotowania mogą decydować o naszym przetrwaniu
w niebezpiecznej sytuacji. Jeżeli przygotowani jesteśmy właściwie na każde zagrożenie, nasze szanse na przeżycie wzrastają...
 
 54
 
Zapraszam także do obejrzenia materiałów filmowych na moim kanale YouTube: