Get Adobe Flash player

 

Woda - jest podstawowym składnikiem, bez którego nie może funkcjonować żywy organizm. Zdrowy, dorosły człowiek może wytrzymać bez wody około 3 dni.
Choć może się wydawać, że woda nas otacza i nigdy nie ma prawa jej zabraknąć, wiedzmy, że nawet bystre, górskie strumienie nie są całkiem wolne od zanieczyszczeń. Wystarczy, że kilkadziesiąt metrów dalej, w wodzie leży padlina. Spożycie takiej wody skutkuje w najlepszym przypadku biegunką, powodującą odwodnienie, które na łonie natury staje się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego należy zawsze zakładać, że wszystkie naturalne zbiorniki wodne są zanieczyszczone chorobotwórczymi bakteriami, wirusami i pierwotniakami.
Znamy jednak wiele sposobów oczyszczania i dezynfekcji wody, oraz inne metody jej pozyskiwania, warto z nich korzystać.
1
Do przeprowadzenia dezynfekcji wody wykorzystuje się trzy metody:
- przegotowanie - mikroorganizmy wywołujące biegunkę są wrażliwe na wysoką temperaturę i giną w momencie gotowania wody. Dla pewności wiele źródeł podaje optymalny czas gotowania 10 minut, metoda ta jest doskonała, lecz często niewygodna i trudna do zrealizowania ze względu na brak surowców lub naczynia.
- filtrowanie - polega na przepuszczeniu wody przez urządzenie filtrujące. Takie urządzenie można nabyć gotowe, mniej lub bardziej profesjonalne, ale także wykonać samemu prowizoryczny filtr do wody np. z butelki.
Ważne jest żeby filtr składał się z kilku warstw różnych materiałów takich jak trawa, piasek, gaza, bawełna i najważniejszy - węgiel mający najcenniejsze właściwości.
- zastosowanie środków chemicznych - polega na dodaniu do wody jodu lub chloru. Gotowe tabletki do odkażania wody można nabyć już w tej chwili w wielu miejscach, są bardzo skuteczne, lecz także mają swoje minusy i nie zawsze działają wystarczająco dobrze.
3Wybór metody zależy od stopnia zanieczyszczenia wody, osobistych preferencji, dostępu do paliwa, kosztów i liczby turystów. Należy pamiętać, że żadna metoda nie jest niezawodna, wszystkie ograniczają ryzyko zachorowania, lecz całkowicie go nie eliminują.
Jeśli mamy taką możliwość, należy zastosować wszystkie wymienione metody. 
Mamy wówczas jeszcze większą pewność, że woda nadaje się do spożycia bez konsekwencji zdrowotnych.
2
Przy dużym wysiłku, człowiek powinien dostarczać organizmowi codziennie trzy, cztery litry płynów jako niezbędne minimum, zdecydowanie lepiej, jeśli jest to czysta woda niż napoje. Przed odwodnieniem broni nas na początku pragnienie, które znika gdy nawodnimy organizm. Kolejnym znakiem zbliżającego się odwodnienia jest ciemny, skoncentrowany mocz o nieprzyjemnym zapachu, następnie zaczynamy odczuwać ból głowy, osłabienie oraz nudności. Pacjentów mających zaburzenia świadomości należy natychmiast ewakuować.
Ponieważ nawodnienie organizmu jest ogromnie ważne, na wyprawie warto mieć ze sobą butelkę lub kubek metalowy. Nie wolno nam zapomnieć, że woda także gromadzi się w roślinach, skrapla się, zamarza oraz występuje w postaci pokrywy śnieżnej.
Wody w danym miejscu jest dużo lub mało, ale zawsze trzeba umieć skorzystać z niej we właściwy sposób.

 

Zapraszam także do obejrzenia materiału filmowego:

https://www.youtube.com/watch?v=KGNyV9N2jy4 - Jak uzdatniać wodę do picia?

https://www.youtube.com/watch?v=mH1NgT7POfo - Sposoby zdobywania wody pitnej.