Get Adobe Flash player

 

 
2

 

 
 
Ogień !!!
To największe z odkryć człowieka. Nie jest łatwo rozpalić ognisko gdy wieje wiatr lub pada deszcz. Istnieje wiele sposobów rozpalania ognia oraz wiele typów ognisk, to jedno z podstawowych zagadnień survivalu. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych rodzajów ognisk:

1) Ognisko typu wigwam - gałązki układamy strzeliście do góry, takie ognisko szybko się pali i daje dużo światła, najlepsze jeśli mamy dużo drewna.

1110

2) Ognisko typu studnia - grube gałązki układamy w czworokąt, na przemian jedne na drugich, a do środka wkładamy paliwo, takie ognisko zapewnia dużo światła i ciepła oraz nie wymaga tak dużej ilości drewna.

98

3) Ognisko typu piramida - podobne jak studnia tyle, że ułożone jest z pełnych warstw drewna, kładziemy jedną warstwę na drugiej w przeciwną stronę, pali się długo, ale daje mało światła.
71

4) Ognisko typu gwiazda - wymaga minimalnej ilości drewna, kilka gałęzi układamy końcami do siebie i tylko co jakiś czas dosuwamy je do środka, nadaje się do gotowania, niewielki płomień.

65

5) Ognisko długotrwałe - rozpalamy je pomiędzy dwiema dużymi kłodami lub w długim dołku, idealne do gotowania kilku potraw jednocześnie, jest osłonięte przed wiatrem.
43
 
Ogień zapewnia ciepło, umożliwia gotowanie, wysyłanie sygnałów dymnych, ochrania przed dzikimi zwierzętami oraz bardzo pozytywnie wpływa na psychikę człowieka, powinniśmy o tym pamiętać i postarać się rozpalić ognisko zawsze gdy znajdziemy się w tarapatach...

 

Zapraszam także do obejrzenia materiału filmowego:

https://www.youtube.com/watch?v=tOVZ7_Z-eeU - Metody rozpalania ognia.

https://www.youtube.com/watch?v=dfIEajml_do - Różne rodzaje ognisk.